CategoriesGenel Tatil Doğa

Marmaris Hakkında

Marmaris, hiç bitmeyen parti atmosferiyle hem dünyanın dört bir yanından hem de ülkemizden birçok turisti ağırlıyor. Yat turizminin merkezlerinden olan bu güzel belde, müthiş yarımadaları, birbirinden etkileyici koylarıyla ve renkli gece hayatıyla tatiliniz için en ideal destinasyonlardan biri.

Marmaris

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Marmaris, yardımsever ve sıcakkanlı insanları, olağanüstü güzellikteki koyları, tertemiz denizi, yemyeşil ormanları ve bir sürü anı biriktirilebilecek macera dolu etkinlikleriyle hem Türkiye’den hem de tüm dünyadan birçok turist tarafından sevilen tatil beldeleri arasında.

Doğal güzellikleri açısından zenginliğiyle bilinen, sunduğu uygun konaklama imkanlarıyla turistlerle muazzam bir sinerji yakalayan Marmaris’in popülaritesi Çeşme ve Bodrum’dan geri kalmıyor.

Akdeniz’in yat turizminin de büyük bölümüne ev sahipliği yapan Marmaris, 3 büyük marinasıyla yatların ve teknelerin uğrak noktalarından. Her sene uluslararası yat yarışlarının düzenlendiği tatil cennetinde yat ve tekne kiralamak mümkün.

Marmaris’in Tarihi

Bu harika tatil beldesi Amos, Bybassos,  Kastabos ve Phoenix gibi tüm dünyaca tanınan birçok antik kente de ev sahipliği yapmıştır. Osmalıların yanında Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans ve Selçuklu medeniyetlerinin de izlerinin görülebildiği bu güzel kent, Türkiye’nin en önemli tarih ve kültür-sanat destinasyonları arasında.

Marmaris’in Konumu ve Güzellikleri

Ege ve Akdeniz’i birbiriyle buluşturan bir liman kenti. Dalaman Havaalanı’na 1 saat uzaklıkta olması itibariyle havayoluyla ulaşıma oldukça müsait bir noktada. Rodos, Turunç, Amos, Kumlubük ve Kleopatra plajına da oldukça yakın bir lokasyonda. Kentten bu ada ve plajlara sefer kaldırılıyor, günlük tekne turları düzenleniyor.

Türkiye’nin en güzel bisiklet rotaları listesine de alınan Marmaris, batısında bulunan Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, kuzeyindeki Ula, doğusunda bulunan Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyindeki Akdeniz’le çevrili. Körfezin önündeyse Adaköy, onun önünde de Bedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunuyor.

Akdeniz ikliminin nimetleri sayesinde hemen hemen her mevsimin keyifli geçtiği Marmaris, kışları oldukça yağış alıyor olsa da, yaz mevsimindeki cömert güneşiyle herkesin kalbini kazanıyor.

Marmaris’te Yapılabilecekler

Kapıları ziyaretçilere ve müdavimlerine her mevsim açık olan Marmaris, en çok yaz tatillerinde rağbet görüyor.

Lezzetli yemeklerin, güzel müziklerle ve eğlenceli bir gece hayatıyla buluştuğu bu güzel yerde, dilerseniz teknede mehtap turu yapıp içinizi neşe ve huzurla doldurabilir, dilerseniz yamaç paraşütü ve rüzgar sörfü gibi adrenalin yükseltecek aktiviteler yaparak şehre arkadaşlarınıza anlatacak bir dolu macerayla dönebilirsiniz.

Palamutbükü, Akbük, Akyaka, Kumlubük, Selimiye ve Bozburun yeni anılar biriktirmeniz için sizi bekliyor. Öte yandan, kanyon ve mağara yollarında Marmaris’in harika doğasını keşfetmeye davetlisiniz. Bisiklet ve at turlarının ise sizi o müthiş manzaraya hayran bırakacağından emin olabilirsiniz. Belki denk gelirseniz, yörük köylerinde bir köy düğününe dahi katılabilirsiniz.

Barlar sokağının her daim cıvıl cıvıl olan atmosferi, sizi yeni bir günün ilk ışıklarına dek yüksek tempoda özgürce dans etmeye davet ediyor. Koylar ve plajlarsa daha sakin bir moda geçmek için tercih edebileceğiniz alternatifler arasında.

Bir de tabii doğa, outdoor ve extreme spor hayranları için önerebileceğimiz kaya tırmanışları ile orman kampları var ki sormayın gitsin.

Kısaca, siz hangi ruh halinde olursanız olun, Marmaris size daima uyar.

İşte burada yapabileceğiniz birbirinden eğlenceli aktiviteler:

  • At safari
  • ATV ve buggy safari
  • Jeep safari
  • Tüplü dalış
  • Kite surf
  • Rüzgar sörfü
  • Rafting
  • Tekne turu
  • Teknede mehtap turu
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir